Aktualności

Dwa polskie kluby w półfinale Ligi Mistrzów

Dwa polskie kluby zagrają w półfinałach Ligi Mistrzów. Do Jastrzębskiego Węgla dołączyła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w ćwierćfinale wyeliminowała Itas Trentino. Mistrz Polski w rewanżu wygrał po złotym secie, który od samego początku układał się po jego myśli, odnosząc ostateczne zwycięstwoi 15:9. Rywalem w grze o awans do finału będzie Sir Safety Susa Perugia z Wilfredo Leonem i Kamilem Semeniukiem w składzie. Trenerem włoskiego zespołu jest doskonale znany w Polsce Andrea Anastasi.

Po pięciu setach Itas Trentino wygrał w rewanżu z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:19, 23:25, 27:29, 25:21,15:12). W pierwszym spotkaniu zwyciężyli mistrzowie Polskie 3:2 więc o awansie miał zadecydować złoty set.

Spotkanie było niezwykle dramatyczne i emocjonujące. Fascynujący był drugi set, wręcz niewiarygodny w wykonaniu kędzierzynian, którzy przegrywali już 11:17oraz 15:20. Przy stanie 22:19 dla gospodarzy popisali się imponującą serią w czym duża zasługa świetnie dysponowanego w polu zagrywki Łukasz Kaczmarka. Polski zespół zdobył z rzędu pięć punktów i nie zaprzepaścił szansy wygrywając 25:23. W trzeciej partii był dalszy ciąg niesamowitych emocji. Zespół z Kędzierzyna-Koźla za trzecią piłką setową postawił kropkę nad i, wygrywając 29:27.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Itas Trentino mierzyły się w dwóch poprzednich finałach CEV Champions League, w obu wygrali kędzierzynianie. W 2021 roku w Weronie ZAKSA wygrała 3:1, a w 2022 w Lublanie – 3:0. W półfinale obecnej edycji Jastrzębski Węgiel zagra z Halkbankiem Ankara, a Grupa Azoty ZAKSA z Perugią.

Itas Trentino: Riccardo Sbertoli, Daniele Lavia, Sreco Lisinac, Matej Kazijski, Alessandro Michieletto, Marko Podrascanin – Gabriele Laurenzano (libero) oraz Gabriele Nelli, Niccolo Depalma, Donovan Dzavoronok, Oreste Cavuto. Trener: Angelo Lorenzetti.
Grupa Azoty ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Norbert Huber, Adrian Staszewski. Trener: Tuomas Sammelvuo.